simona

Dupa ce in jurul pranzului s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Eastbourne, dupa o victorie in trei seturi cu Ying-Ying Duan, Simona Halep o intalneste de la ora 18:00 pe Tsvetlana Pironkova.

Partida a fost intrerupta din cauza ploii la scorul de 7-6(6)/2-1/40:30 pentru sportiva bulgara.

Halep a inceput foarte bine partida, reusind un break la scorul de 1-1 in primul set. Cand setul parea jucat, la 5-4 si 40-15 pentru Simona, Pironkova a revenit senzational si a salvat 5 mingi de set , ducand prima mansa la tie-break.

In tie-break, Halep a mai ratat 2 mingi de set, pentru ca Pironkova sa inchida prima mansa cu 8-6 in tie-break.

Setul doi a inceput prost pentru Halep, jucatoarea din Bulgaria (149 WTA), reusind un break in primul game din mansa secunda. Urmatoarele doua gameuri au fost tot break-uri, astfel ca in momentul intreruperii partidei, bulgaroaica are un break avans.