simona

Simona Halep a reusit un meci de vis in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon, unde a trecut cu scorul de 7-6(3),6- 2 de catre jucatoarea bielorusa, Viktoria Azarenka.

Primul a fost extrem de echilibrat, dor tie-breakul putand sa le desparta pe cele doua. Simona a facut un tie-break perfect, pe care si l-a adjudecat cu scorul de 7-3.

Setul secund a fost in totalitate la discretia lui Halep, Azarenka negasindu-si ritmul si gresind extrem de mult.

In urma acestei victorii, bilatul direct dintre cele doua sportive este de 2-2.

In sferturile de finala, Halep va avea o noua partida extrem de dificila, impotriva reprezentantei gazdelor, Johanna Konta, care a dispus de frantuzoiaca Caroline Garcia, in trei seturi, scor 7-6(3),4-6,6-4.

Odata cu eliminarea de azi a liderului mondial, Angelique Kerber, Simona Halep are sansa de a deveni noul numar 1 mondial daca va trece de Konta.